3 Nisan 2007 Salı

Burçlar Değiştimi ?

4 bin yıl içinde takım yıldızların yer değiştirdiğini belirten astronomlar, astrolojik bilgilerimizi alt üst edecek çağdaş burç haritası çıkarmış.

burç - eski tarih - yeni tarih

Yay
23 Kasım-22 Aralık19 Aralık-20 Ocak
Oğlak23 Aralık-20 ocak21 Ocak-16 Şubat
Kova21 Ocak-19 Şubat17 Şubat-11 Mart
Balık20 Şubat-20 Mart12 Mart-18 Nisan
Koç21 Mart-20 Nisan19 Nisan-13 Mayıs
Boğa21 Nisan-21 Mayıs14 Mayıs-20 Haziran
İkizler22 Mayıs-21 Haziran 21 Haziran-20 Temmuz
Yengeç22 Haziran-22 Temmuz21 Temmuz-10 Ağustos
Aslan23 Temmuz-23 Ağusto11 Ağustos-16 Eylül
Başak24 Ağustos-23 Eylül17 Eylül-30 Ekim
Terazi24 Eylül-23 Ekim31 Ekim-22 Kasım
Akrep24 Ekim-22 Kasım23 Kasım-29 Kasım
Yılancı30 Kasım-18 Aralık30 Kasım-18 Aralık

Astronomlar 13'üncü burç Yılancı'nın astrolojiye katılmasını savunuyor. Bu durum diğer 12 burcuda etkiliyor ve neredeyse herkesin burcu değişiyor.

(Mesela ben boğa oluyorum.. Ama nasıl olur bu , bir ikizler nasıl boğa olur?! Neresi mantıklı şimdi bunun?..)

13. burç Yılancı;
Astronomlar 13. burcu ve dünyanın hareketleri yüzünden ilkbahar noktasındaki kaymayı gözönüne alıp yıldızların yerlerini değiştirince, astrolojik bilgilerimiz alt üst oldu. Sönük yıldızların oluşturduğu 13'üncü burca Yılancı adı verildi.

Polemik çıkmış..
Astrologlar, güneşin aylık hareketlerini baz aldıklarını söylerken 13. burçtan haberdar olduklarını ama bunun durumu değiştirmeyeceğini belirtiyorlar. Yer esaslı gözlem yaptığını vurgulayan astronomlar ise 4 bin yılda takım yıldızların yer değiştirdiğini belirterek, "çağdaş burç" haritasında ısrarcılar.

DOÇ. DR. TALAT SAYGAÇ (İÜ. Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bölümleri öğretim üyesi) ;
Dünya 26 bin yıldır salınıyor ve Batı'ya doğru hareketleniyor. Presesyon dediğimiz bu kayma sonucu ilkbahar nortasının yeri değişti. Eskiden Koç burcunda olan bu nokta, artık Balık burcunda.

DR. HASAN ESENOĞLU (İÜ. Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bölümleri öğretim üyesi) ; Güneşin 21 Mart'ta yer aldığı ilkbahar noktası her yıl batıya doğru kayıyor. Bu da yeni bir burç haritasını karşımıza çıkarıyor. Bizim adresimiz yer. Dünya'dan uzayı gözlemliyoruz. Aslında 88 takım yıldız var. Ama dünyanın güneş etrafındaki yolu üzerinde bunulanların sayısı 13.

YASEMİN BORAN (astrolog-Hürriyet gazetesi yazarı) ; Biz mevsimleri esas alıyoruz. Koç burcu insanları, ilkbaharın başlangıcına doğarlar ve doğanın uyanış heyecanı içindedirler. Kişiler, içine doğdukları mevsimlerin šzelliklerini gösterirler. Burçlar mevsimsel zamanı gšsteren birer semboldür ve mevsimler var oldukça değişmeyecek.

AYCAN ÖZENBAŞ (astrolog-e-kolay.net yazarı) ; Biz dünyayı esas alıyoruz. 13'üncü burç bir spekülasyon. O zaman 14'üncü, hatta 80'inci takım yıldızı da haritalara koyalım. Bunlar işimizin zorlaştırılması için ortaya atılan savlar. Çok kuvvetli mesnedleri olduğunu sanmıyorum.

HAKAN KIRKOĞLU (astrolog-Milliyet gazetesi yazarı-Astroloji Birliği Derneği Başkanı) ; Bizim için önemli olan takım yıldızlar değil, kişilerin yaptığı bölümleme. Yılancı takım yıldızını 13. burç olarak almak, orayı karıştırmaktan başka bir şey değil. Üsterse 99 takım yıldız olsun bir şey değişmez.

Alıntıdır; genç hürriyet ..

5 Comments:

Adsız said...

blogunuzu www.blogcu.com/blogdenizi listelerine ekleyip, tanitabilirsiniz.
iyi calismalar

KOKOPELLI said...

Yılancı da neymişşş??? Ben burcumu seviyorum yaa... Asparagas haberler yapma Çilek'in annesi heheheh

XPRODOKSIT said...

Doç.Dr. Xprodoksit (astroblog uzmanı) FALA İNANMA FALSIZ KALMA

Dali said...

Oğlak mıyım Kova mıyım o belli değil daha, bi de Yay çıktı şimdi başımıza :))

artesanato para noivas por eduardo costa said...

www.noivas-arte.blogspot.com deseja 1 Pascoa feliz